Kiviloo nõiaprotsess

kaardile

20. juuni 1617

20. ja 21. juunil 1617 aastal toimus Kiviloo (tollane Fegefeuer) mõisas kohtuprotsess nõidusekahtlusega inimeste üle. Algselt toodi kohtu ette nõidusesüüdistusega vaid üks naisterahvas Alit, kes aga andis üles 5 teise nõidusega seotud inimese nimed. Neist kolm (kaks naist ja üks mees) toodi kohe kohtu ette. Üks Aliti poolt kohtule ülesantu, naisterahvas Anna, annab kohtule veel kahe naise nimed, kes samuti kohe kohtu ette tuuakse. Nii on kohtu ees ühekorraga 6 inimest, keda kõike süüdistatakse Kuradiga läbikäimises ja nõidusega inimestele ja loomadele kahjutegemises. Kolm inimest annavad tunnistuse vabatahtlikult, kolm suunatakse veeproovi läbi tegema, mis ainult kinnitab nende süüd. Üks proovi läbi teinud meesterahvas sureb, andes kohtule põhjust arvata, et tegemist on Kuradi kätetööga, kes püüab nii vältida veel rohkemate käsilaste kohtu kätte jõudmist.

Kõik kuus mõistetakse kohtunike poolt tulesurma.

Kohtunikena olid kohal junkrud Otto Premcke, Ludolph Strassborg, Meinert Dittmer, Niclaus Bonichausen, kaks "õpetatud meest" -Kose ja Harju-Jaani kirikuõpetajad - ja talupoegadest õigusleidjad Varne Matz, Sianne Mait, Herria Hein, Siörde Hans, Pauia Tönne, Rokela Laur, Pitque Jacob.

Kaebajaks oli Kiviloo külast pärit talupoeg Serme Hans, kes süüdistas naisterahvast nimega Alit oma naise surnuksnõidumises.

Alit võeti kinni ja kutsuti kohtu ette vastust andma. Naine võtab süü omaks. Lisaks tunnistab ta, et käis 10 aasta eest libahundiks ja tekitas sel ajal palju kahju; murdis koos kahe teise nõiaga Läänemaal veiseid ja hobuseid. Kohtu küsimise peale, kas ta teab, kelle loomad need olid, vastas naeruga "kas külasse tulev hunt teab, kelle lambaid ta murdma hakkab?" Väitis, et murtud loomadest keetsid hundikskäijad pärast endale sööki, olles sel ajal siiski juba inimkujus. Tunnistab veel, et tappis Engelbrecht Meckeni vasikad ja on õppinud kogu oma kunsti vanamehelt nimega Matz Lübben (ka Lübber). Lõpuks nimetab veel 4 ümbruskonnast pärit inimest, kellega ta nõiana mestis on olnud. Kolm neist on naisterahvad.

Üks ülesantud naine, Woselli Jan'i naine Anna, tuuakse kohtu ette ja ta tunnistab ennast nõidumises süüdi.

Lisaks tunnistab Anna, et on õppinud oma kunsti Kaicka Jacke naise käest; on koos Luikkert (ka Liucke, ilmselt Kiviloo naaberküla Lükati) Curt'i nimelise mehe seltsis Kuradi juures söömaajal käinud; annab üles veel ühe Anna nimelise naisterahva samast Weselli külast; tunnistab, et nii Kaicka Jacke naine kui ka eelmainitud Anna on õppinud oma kunsti Liukkert Curt'i käest. Tunnistab oma hingeõnnistuse nimel, et viimati mainitud naised on süüdi, isegi kui nad seda tagasi ajada tahavad.

Kolmandaks tuuakse kohtu ette Matz Lübben, kes ei võta omaks, et ta naistele midagi õpetanud on. Ta allutatakse veeproovile ja ta ujub veepinnal "nagu part". Selle tõenduse alusel võtab Matz hiljem süü omaks, kuid enne uuesti kohtu ette toomist mees sureb. Kohtu hinnangul on see sündinud "kurja vaenlase" käsul, kes soovib sellega vältida veel rohkemate inimeste paljastamist ja kohtu ette toomist.

Neljandaks süüdistatuks on Aliti nimetatud talupoeg Arendi naine Anna, kes tunnistab üles täpselt samad asjad nagu Alitki.

Viendaks ja kuuendaks süüdistatuks on Woselli Jani naise Anna poolt mainitud naisterahvad, kes aga mingit süüd omaks ei võta peale selle, et nad Liukke Curt'iga on Kuradi juures söömaajal käinud. Nendega tehakse veeproovi ja nad ujuvad veepinnal nagu pardid. Samal ajal visatakse vette üks ilma süüta talupoeg, kes nagu kivi põhja vajub. Naisterahvad ei tunnista ka siis midagi, kui neid "piinarikkalt küsitakse". Seevastu mõlemate naiste vastu tunnistanud Woselli Anna vannub oma hingeõnnistuse nimel, et nad on süüdi - naised on nädal enne suvisteid murdnud lehmi ja lambaid.

Talupoegadest õigusleidjad otsustavad, et kuus kohtu ette jõudnud inimest on kurjades tegudes süüdi ja nad peavad "tule läbi elust surma minema". Hukkamine toimetakse varsti pärast kohtuotsuse väljakuulutamist.

 

 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • mõis
  • nool