Ilmuvad Hermann Samsoni "Nõiajutlused"

kaardile

1626

Hermann Samson (1578-1643) oli 17. sajandi silmapaistvamaid kirikutegelasi Liivimaal. Pärast õpinguid Saksamaa erinevates ülikoolides (s.h. Wittenbergis), naases Riias sündinud noor mees tagasi kodulinna ja tegi seal muljetavaldavat karjääri. Tema tervad sõnavõtud jesuiitide aadressil olid märgiks Riia luterlaste tugevusest vastureformatsiooni ajajärgul. Pärast Rootsi vägede võitu ja Riia üleandmist kuningas Gustav II Adolfile, sai Samson tänutäheks ja tunnustuseks esimese Liivimaa superintendendi ametikoha. Selles ametis oli Samson kohustatud ka läbi viima kirikuvisitatsioone. Olukord väljastpool linnasid oli väga halb, kirikud olid hävinenud, õpetajaid peaagu polnudki, kõikjal lokkas rahva seas ebausk. Ajendatuna sellest, mida ta visitatsioonide käigus nägi, pidas Samson Riia Peetri kirikus nõiajutluste seeria, milles käsitles Kuradi olemust ja nõidumist. Kuigi hiljem ka trükitud kujul ilmunud jutluseid on peetud sõgedaks nõiajahi käsiraamatuks ja Samsonit ennast arutuks nõiakütiks, võib tema "Neun ausserlesene Hexen Predigt..." vaadelda pigem kui vagaduskirjandust. Samsoni põhitähelepanu on suunatud Kuradi kui kurja alge uurimisele. Eelkõige kritiseerib ta siin just lodevaid, vaimupidevaid, ahneid jne inimesi, kes annavad järele oma soovidele ja ihadele ning keda Kurat oma meelitustega suunab teistele inimestele nõiduse abil kahju tegema. 1626. a ilmunud nõiajutlused trükiti Riias, siiski ei saa Eesti nõiaprotsesside tihedust vaadeldes öelda, et Samsoni teos olnuks alusepanijaks laiaulatuslikule nõiaküttimisele.

Samsoni jutlused on ainus kohalik näide tollal Euroopas nii laialt levinud demonoloogilistest teostest. Oma tekstis toetub Samson väga paljudele sarnastele eeskujudele, tuues nii kuulajatele oma jutlusetekstide kaudu lähemale kogu Euroopa demonoloogilise kirjanduse traditsiooni.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • mõis
  • nool