Narva nõiaprotsess soome naise Birgitta üle

kaardile

28. aprill 1615

1615. aastal Narvas toimunud nõiaprotsess kerjusnaise Birgitta üle on žanriliselt väga lähedane nn keskmisele Euroopa nõiaprotsessile, mille toimemehanismiks on sotsiaalsed pinged ja usaldamatus teistsuguse suhtes. Kohtuloo keskmes olev soome päritolu naisterahvas Birgitta, linna vahimehe naine, käib ukselt uksele almusi küsimas. Olenemata sellest, et Birgittal on linnas teatav kuulsus posijana, saab ta tihti äraütlevaid vastuseid. Kui linnakodanikega juhtuvad äpradused ja õnnetused, arvatakse patuoinas olevat Birgitta, kelle suust on kuuldud ebamääraseid ähvardusi. Võõramaist päritolu keskmisest kehvema elujärjega naisena oli Birgitta linnakogukonnas kahtlemata autsaideri seisuses.

Kohtuloo algatajaks on Johannses Watzoni lesk, kes esitab kohtule kaebused oma kahe tütre poolt. Mõlemad tütred on olnud kokkupuutes Birgittaga, kes on tulnud nende käest õlut ja veini küsima. Kui mõlema tütre majateenijad on talle ära öelnud, on Birgitta sellest pahandatuna lausunud ähvardusi. Üsna varsti peale seda on ühe tütre imikueas laps haigeks jäänud, teine langenud aga ise tõvevoodisse. Watzoni lesk on käinud seepeale Birgitta käest nõudmas, et see oma tehtud kurja jälle heaks teeks. Imik terveneski, tütar Elizabeth on aga ikka veel tõvevoodis, mis ajendaski lesknaist kohtu ette tulema.

Nagu tollal kriminaalprotsessides kombeks, pidi kaebaja oma sõnu kinnitama tunnistajate sõna läbi. Ainuüksi ühest kaebusest ei piisanud, nii esitas ka Watzoni lesk kohtule 7 järgmist tunnistajat. Tunnistamine tähendas tollal aga pigem edasiste süüdistuste lisamist esmasele kaebusele: nii on kõigil 7 tunnistajal Birgitta aadressil öelda omad kaebused. Siin on märgata ühiskondlikku survet: mida rohkemad inimesed kaebealuse suhtes rahulolematud olid, seda enam kinnitas see kaebealuse süüdiolekut.

7 edasist tunnistajat esitavad kohtule oma lood, mis sarnanevad paljuski Watzoni lese omaga. Pärast seda, kui Birgitta on käinud majarahva käest õlut küsimas ja talle on keeldutud seda andmast, lausub Birgitta ähvardused ja üsna varsti juhtubki majas mingi õnnetus. Enamasti on keegi haigeks jäänud, kuid luhtuda võis ka käsilolev õlletegu. Kui Birgitta käest on paluma mindud haiged jälle terveks teha, on see ka sündinud. Birgitta pobises sõnu ja keris haige keha ümber paela, mille pidi hiljem viskama ristiteele ja ootama, kuni keegi sellest üle astudes haiguse enda külge korjab. Mitte kõigil tunnistajatel ei olnud Birgittaga seoses siiski ainult halvad kogemused: üks tunnistaja leidis tema käest abi oma haige lapse ravitsemiseks.

Mõni päev peale tunnistuste ülekuulamist toimetatakse Birgittaga veeproov, kus ta vee peal ujudes oma süüd veelgi tõendab. Siiski ei tunnista Birgitta üles ka peale pastori pikka manitsust kõik kuri kõrvale heita ja oma hing päästa. Ta väidab, et on Viiburis ühe pastori juures teenides õppinud mitte nõidumist, vaid jumalakartlikkust ja ei tea tunnistajate öeldud ravitsemisest mitte midagi. Enne tortuuri jäetakse Birgitta veel üheks ööks vanglasse järele mõtlema.

Peale esimest piinarikast küsitlemist ei tunnista Birgitta midagi, kuigi tunnistajad vannuvad, et kõik nende öeldu tõsi on. Korraldatakse veel üks piinamine päev hiljem, kus Birgitta viimaks tunnistab, et on lausunud nõiasõnu. Tema kurjade tegude kinnituseks tuuakse veel tema mehe tunnistus, et naine öösel väljas käib, teadmata, mida ta siis teeb. Naine ise väidab, et käib öösel koeraga jäneseid jahtimas, et neid pärast õlle vastu vahetada.

Peale nädalapikkust kohtupidamist annavad tunnistajad ühisvande, mis kinnitab Birgitta süüd. Tunnistajate vanne ja Birgitta enda ülestunnistuse mõjul otsustab kohus, et Birgitta on süüdi ja peab tuleriidal põletatama. Otsus viiakse täide päev hiljem 5.mail.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • kohus
  • mõis
  • nool