Esimesed lahingud Narva all

kaardile

11. veebruar 1944

11. veebruaril 1944 algas Punaarmee esimene üldpealetung Narva all.

13. veebruaril lõigati Auvere juures läbi raudteeühendus Tallinna ja Narva vahel.

14. veebruaril tehti Saksa tagalasse 500-meheline dessant, mille ülesandeks oli see segamini lüüa ning lõunasse tungides ühineda pealetungivate punaarmeelastega, et siis üheskoos armeegrupp "Narva" sisse piirata. Kogu üritus kukkus aga läbi, sest Saksa üksustel õnnestus dessantlased täielikult hävitada: omadeni jõudis neist vaid kuus meest. Kogu veebruari alguse punaväelaste rünnakute ebaõnnestumise põhjuseks võib suurel määral pidada eelkõige tegevuse kooskõlastamatust ning väejuhatuse apse. Uueks pealetungiks polnud Punaarmeel enam ressursse, kuna kaotatud oli 227 440 meest, mis tegi üle poole aasta alguseks Narva alla koondatud võitlejaist.

Punaarmee edu oleks võinud isegi suurem olla, kuna Saksa vägesid oli tollel hetkel Narva all väga vähe. Seda võimalust ei osatud aga ära kasutada, suuri probleeme valmistasid ka taandumisel sakslaste poolt purustatud teed, mis muutsid soises piirkonnas vägede varustamise üsna keerukaks.

11. veebruaril 1944 algas kogu Narva rindel Punaarmee üldpealetung. 13. veebruaril jõuti uuesti Tallinn-Narva raudteeni ning lõigati see uuesti läbi. Väga vähe jäi venelaste edenemiseni üle Alutaguse soode kindlamale maale, kus nad oleks saanud paremini kasu lõigata oma ülekaalust soomusjõus. Laiendati oluliselt ka sillapäid Riigikülas ja Siivertsis. Ümberpiiramisohust hoolimata õnnestus Saksa vägedel end vastupanuks koondada, Narva alla toodi lisajõude, mille hulgas olid ka esimesed vastselt värvatud eestlased.

20. veebruaril üritasid punaväelased Auvere jaama juures uut rünnakut, kuid sakslased surusid venelased peagi raudtee taha tagasi. Samal päeval alustas Narva alla saabunud Eesti diviis pealetungi Vene sillapeadele Narvast põhjas, mis suudeti 6. märtsiks suurte kaotuste hinnaga ka hävitada. Nende strateegilistelt ülioluliste sillapeade kaotamine oli Punaarmee juhtkonnale äärmiselt halvaks löögiks.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006   

Mart Laar. Sinimäed 1944: II maailmasõja lahingud Kirde-Eestis. Tallinn: Varrak 2008                                                                                                 

Allikad (pildid) http://www.flamesofwar.com/Portals/0/all_images/Historical/Eastern-Front/German-Winter44-04.jpg                                       

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_101I-664-6758-33A,_Russland,_Panzer_VI_(Tiger_I),_Soldaten_im_Schnee.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease