Punaarmee üldpealetung ja Porkuni lahing

kaardile

21. september 1944

Kuigi Hitler ei võtnud kuulda armeegrupi "Nord" juhtide korduvaid palveid Eesti maha jätta, alustati saladuskatte all vägede väljatõmbamist Eestist.

Kui aga Soome sõjas Nõukogude Liidu vastu välja langes, mõistis Eesti kaitsmise lootusetust ka Hitler ning andis 16. septembril 1944 lõpuks loa Wehrmacht'i väeosad Eestist välja tõmmata.

Taganemisplaani "Aster" järgi tuli armeegrupp "Narva" Eestist välja viia Viljandi ja Pärnu kaudu ning senikaua pidid Emajõel ja Väikesel Emajõel asuvad Saksa üksused rinnet hoidma. Taandumise põhiliste katjatena nähti eelkõige eestlasi, kuna oldi veendunud, et eesti sõdurid võitlevad niikuinii oma maa vabaduse eest ega lahku kodumaalt.

14. septembril 1944 oli alanud Punaarmee pealetung Riia suunas, 17. septembril algas edukas edasitung Emajõelt Tallinna suunas. Venelaste juhtkonna valearvestuste tõttu ei õnnestunud punaväelastel aga sakslasi kotti võtta. 19. septembril langes Valga, 20. septembril Rakvere ja Kadrina.

Samal päeval pidasid Punaarmees teenivatest eestlastest moodustutatud Eesti laskurkorpus Avinurmes lahingu Krivasoo alt taganevate Eesti piirikaitserügementidega. Lahingu tulemus oli paljuski määrav, sest see hajutas üksused, mis olid Eesti rahvusliku juhtkonna poolt planeeritud Tallinna kaitsmiseks. 21. septembril langes punaväelaste kätte tähtis liiklussõlm Tapa. Samal päeval põrkusid Narva alt taanduvad eesti sõdurid Porkuni lähedal kokku Eesti korpuse meestega (pildil langenud), mis jäigi viimaseks suuremaks sõjaliseks kokkupõrkeks Punaarmee kätte langevas Mandri-Eestis.

 

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006                                                                                                

http://www.hot.ee/vvliit/sodur_02.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease