Hansa konkurendid 15. sajandil

kaardile

1420

15. sajandil nõrgestas Hansat tugev konkurents Inglismaa ja Madalmaade kaupmeeste poolt ning sisemised vastuolud erinevate hansalinnade vahel."

Konkurents Hansale tekkis kõigepealt Inglismaa poolt, mille majanduslik võimekus oli 14. sajandi jooksul kasvanud. 1391. aastal rajati seal ka oma kompanii, mille eesmärk oli laiendada enda äri ka Läänemere ruumi. Peamiselt eksportisid inglise kaupmehed enda kodumaalt tekstiili ja olid huvitatud peamiselt Ida-Euroopa puidust ning viljast. Peagi hakkasid nende laevad aktiivselt liikuma Danzigi, Elbingi ja Stralsundi sadamates. 1404. aastal kaaperdasid inglased ka kolm Flandriasse teel olnud liivimaalaste laeva. Mõned hansalinnad, näiteks Danzig, sõlmisid inglastega ka koostöölepinguid ning erinevate Hansa liikmete vahel hakkas tekkima organisatsioonisiseseid vastuolusid. Nii Inglise, Burgundia kui Taani valitsejad muutsid 1460.-80. aastate vahel üksteisest sõltumatult Hansa privileegide kinnitamise keerulisemaks või keeldusid seda üldse tegemast.

Madalmaades leidis sel perioodil aset majandusbuum tänu uutele kangatootmismeetoditele ning merekindlamatele laevadele. Mitmed nende piirkondade laevad külastasid ka Liivimaa sadamaid, mis tekitasid vastuolusid Lüübeki ning siinsete hansalinnade vahel, sest viimased soovisid tugevdada enda positsioone Hansa juhtlinna suhtes, suheldes otse lääneeurooplastega. Eriti alates 1470. aastatest olid hollandlased Liivi- ja Preisimaa linnade jaoks tänuväärt kaubanduspartnerid, mis mõjus aga halvasti liidu sisesuhetele.

Hammel-Kiesow, Rolf. Hansa. tõlk. Annesanna Liiber, Tallinn, Olion, 2008
Schildhauer, Johannes. The Hansa: History and Culture. Dorset, 1988


 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam
  • sild
  • vaade