Johannes Varese varasem looming

kaardile

1918

Pärast Vabadussõda hakkas Vares tegema omale nime luuletajana. Tema esimesed katsetused ilmusid ajakirjas Noor-Eesti 1910. aastal Johannes Barbaruse nime all, kui ta oli veel õpilane. Esimese luulekoguni jõudis ta 1918. aastal („Fata-Morgana“). Tema esikkogu oli mõjutatud uusromantismist. Hiljem järgnesid kirjandusrühmituse Siuru laadiga sarnased luulekogud, kuid Siuru põlgas Varese ära. Tema loomingut iseloomustavad pidevad otsingud ning hiljem ta kaugenes uusromantismist.

Vares kasutas moodsaid vormivõtteid, mis muutis ta loomingu vormilt elitaarseks. Seepärast ei saavutanud tema luule Eestis eriti suurt tuntust ega tunnustust. Aastatel 1921 kuni 1922 tegutses ta kirjandusrühmituses Tarapita ja avaldas vasakpoolse suunitlusega luulet. Vares oli erksa sotsiaalse närviga ning ta oli üks järjepidevamaid sotsiaalkriitilisi poeete iseseisvas Eestis. Tema väljenduslaad oli jõuline ning ta kasutas luules tihtipeale groteskseid pilte, üllatavaid kujundeid. Tema mõttekäigud olid tihtipeale tavaarusaamadest erinevad. Varasema perioodi loomingusse kuuluvad veel „Inimene ja sfinks“ (1919) ja „Katastroofid“ (1920), samuti „Kolmnurk“ (1921). Nendes kogudes on näha ekspressionismi mõjusid.

 

Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast; koostanud Sulev Vahtre (Tallinn: Olion, 1997)

Eesti kirjanike leksikon; koostanud Oskar Kruus ja Heino (Tallinn: Eesti Raamat, 2000)

Ohmann, Valdur, „Johannes Vares-Barbaruse komparteile esitatud elulugu ja tema saatus“, Tuna, 1 (2002), lk 64-77

Peep, Harald, Johannes Vares-Barbarus : lühimonograafia (Tallinn : Eesti Riiklik Kirjastus, 1959)

http://www.kirmus.ee/erni/rmtk/barb/fata_fr.html

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haigla
  • haud
  • kool
  • lasteaed
  • raamatukogu