Johannes Varese valitsuse moodustamine

kaardile

21. juuli 1940

 

Eesti ja Nõukogude Liidu vahel sõlmitud baaside lepingu järgi tulid 1939. aastal Eestisse Nõukogude sõjaväebaasid. 1940. aastal muutus Nõukogude Liidu poliitika Eesti suhtes agressiivsemaks. 16. juunil 1940 esitati Eestile ultimaatum, millega nõuti Nõukogude Liidule meelepärase valitsuse sisseseadmist. 

Johannes Vares sai juunipöörde käigus moodustatud uue valitsuse etteotsa. Nõukogude Liidu esindaja Andrei Ždanov andis president Konstantin Pätsile üle uue valitsuse nimekirja. Uue valitsuse koosseis tehti raadios teatavaks 21. juunil 1940. Lisaks Varesele kuulusid valitsusse veel Hans Kruus, Nigol Andresen, Aleksander Jõeäär, Orest Kärm, Boris Sepp, Juhan Nihtig, Tõnis Rotberg, Neeme Ruus, Johannes Semper ja Maksim Unt. 

Paljudele inimestele mõjus Johannes Vares kui peaminister rahustavalt, sest arvati, et tegemist on haritud inimesega ja et tulemus võinuks olla halvem.

Varese valitsus oli tegelikkuses nukuvalitsus, mis täitis Nõukogude Liidu saatkonnast tulevaid käske. Vares oli küll peaminister, kuid ei suutnud hukkamistest ja repressioonidest oma sõpru ja tuttavaid päästa. Lühidalt täitis Vares ka Eesti Vabariigi presidendi kohuseid.

Vares juhtis 6. augustil 1940 Eesti NSV delegatsiooni Moskvas NSVLi Ülemnõukogul. Seal viidi lõpuni Eesti liitmine Nõukogude Liiduga. 

 

Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast; koostanud Sulev Vahtre (Tallinn: Olion, 1997)

Eesti kirjanike leksikon; koostanud Oskar Kruus ja Heino (Tallinn: Eesti Raamat, 2000)

Ohmann, Valdur, „Johannes Vares-Barbaruse komparteile esitatud elulugu ja tema saatus“, Tuna, 1 (2002), lk 64-77

Peep, Harald, Johannes Vares-Barbarus : lühimonograafia (Tallinn : Eesti Riiklik Kirjastus, 1959)

http://www.kirmus.ee/erni/foto/barb16x.html

http://www.estonica.org/media/files/images/42/42240132418-eam_n1667_jpg_690x518_q100.jpg

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haigla
  • haud
  • kool
  • lasteaed
  • raamatukogu