Nõukogude teine suurpealetung Narva rindel

Sulge

1. märtsil 1944 alustas Punaarmee võimsa suurtükirünnaku toel uut edasitungi Auvere ümbruses. Sakslaste kaitse murti läbi ning Putki küla juures piirati ümber Alfons Rebase ja Georg Soodeni (pildil) juhitud eestlaste idapataljonid.

Eestlased panid venelaste rünnakule visalt vastu, andes sedasi sakslastele aega suunata Putki alla lisajõude, mis suutsid piiramisrõnga 5. märtsil lõpuks läbi murda.

8. märtsil algas aga Nõukogude vägede pealetung Narva all Jaanilinna sillapea juures. Suurtest kaotustest hoolimata õnnestus punavägedel 11. märtsil vallutada Lilienbachi mõis, ent nüüd sekkus sõjategevusse brigaad "Nederland",  mis suutis praktiliselt juba langenud Jaanilinna tagasi võita. Narvat ründasid punaarmeelased - kelle hulgas olid ka 8. Eesti laskurkorpuse suurtükiüksused - ka põhjast, kuid nende igasugune katse jõge ületada löödi tagasi. Lõppkokkuvõttes olid Punaarmee kaotused märtsi teiseks pooleks nii suured, et igasugune rünnak tuli lõpetada.


Mõnevõrra oli Nõukogude vägedel edu aga Auvere kandis: 15. märtsil murti läbi sakslaste kaitsest ning jõuti 17. märtsil Vaivara Sinimägede lähedusse. Nüüd aga suutsid pealetungi Hundinurga juures peatada kaks Saksa Tiiger-tüüpi tanki ning abivägede saabumise järel võtsid sakslased oma endised positsioonid tagasi. Nii oli ka siin Punaarmee edasitung läbi kukkunud.

  • Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
  • Mart Laar. Sinimäed 1944: II maailmasõja lahingud Kirde-Eestis. Tallinn: Varrak 2008
  • Allikad (fotod);"Sõjad ajalugu kaartidel", Eesti Entsüklopeedia Kirjastus, Tallinn 2005, lk 200
  •  http://www.hot.ee/lvpfoorum/Ajalugu/sooden.jpg