Peeter I Paldiskis

Sulge

Kuigi Tallinn tundus Peeter I-le sõjasadamana üpris sobiv, ei täitnud see siiski kõiki nõudmisi, mida tsaar sellelt ootas: nimelt polnud see jäävaba. Seetõttu uuris Peeter alates 1714. aastast Põhja- ja Lääne-Eesti rannikut ning huvitus pea kohe Paldiski sadamakohast, kus olid sõjasadama ehitamisega algust teinud juba rootslased.

Paldiski

1715. aastal käis tsaar seal teist korda, külastades samas ka Haapsalut, kuid veendus, et Paldiski on sõjasadamaks siiski sobivam koht. 23. juulil 1715 käskis ta sinna asuda rajama merekindlust.

Kuid selle ehitustöö edenes visalt: materjale tuli kaugelt kohale vedada ja paikkond oli peaaegu asustamata. 1719. ja 1721. aastal käis Peeter isiklikult koha peal ja püüdis ehitustöid intensiivistada. Seejuures elas ta mõnda aega Väike-Pakri saarel, kuhu talle ehitati koguni maja.

1723. aasta juulis veetis ta Paldiskis terve nädala ja ärgitas taas merekindluse rajamist. Kuid tegelikult ei saanud tema algatatud projekt kunagi valmis: Peetri surma järel jäi see toppama ning kuigi Katariina II üritas seda jätkata, lõppes suurejoonelise meresadama rajamise kava siiski ebaõnnestumisega.

Allikas: Vene valitsejad: valtisejaportreed Eesti kunstikogudes. 

Foto: http://www.aviastar.org/travel/foto/paldiski.jpg