Hansa liit alistab sõjas Taani kuninga

Sulge

Hansa Liidu tugevusest selle kõrgajal - 14. sajandil - annab tunnistust sõjaline võit Taani kuninga Valdemar IV üle.

Konflikt Taani kuninga ning Hansa Liidu vahel algas probleemidest Skånes, kus laialdane heeringakaubandus oli peaaegu täielikult koondunud saksa kaupmeeste kätte, kellel olid laialdased privileegid ning kes kontrollisid kala väljavedu.

Taani kuningas Valdemar IV astus nende vastu välja, süüdistades neid lepingumurdmistes, väljapressimistes ja röövides, ning vallutas ja rüüstas 1361. aastal Visby. Rünnak vanale ning prestiižele hansalinnale nõudis vastust ning samal aastal otsustas liit mitte ainult lõpetada Taaniga kõik kaubandussuhted vaid ka koguda relvastatud väe, millega Valdemari vastu astuda. Moodustati tugev taanivastane koalitsioon, kuhu kuulusid näiteks Rootsi ja Norra kuningad, Schleswigi hertsog ning Holsteini krahv.

Algselt oli siiski Valdemar IV sõjaliselt edukam ja hansalinnade ning nende liitlaste rünnakud löödi tagasi ja neile sunniti peale vaherahu. 1367. aastal kohtusid aga Kölnis 57 hansalinna esindajad, sealjuures ka tänapäevase Eesti alalt, ning moodustasid sõjalise liidu, mida toetasid ka Hollandi linnad ning mitmed vürstid. Valdemar IV ja tema liitlaseks saanud Norra kuningas alistati ning Kopenhaagi linn vallutati ja rüüstati.

Võitlusest Taaniga võtsid osa ka Liivimaa linnad. Esimesel sõjaperioodil piirdus see küll ainult erilise maksuga, mida koguti Hanse toetuseks siinsetelt aladelt väljaveetavate kaupade pealt. 1367. aastal moodustatud liidu toetuseks andsid Liivimaa linnad aga ka kolm sõjalaeva: ühe suure koge ning kaks väiksemat alust koos 100 relvastatud mehega. Lisaks sellele tasusid kõik siinsed linnad sõjakulusid. Võitlust Taani kuningaga kasutasid Liivimaa linnad ära ka selleks, et nõuda endale suuremaid õigusi Brügge ning Novgorodi kaubanduskontorites.

Tõsiasi, et rahuläbirääkimistel esindasid taanivastast leeri ainult 23 hansalinna - ka Tallinn, Tartu ja isegi Pärnu - aga mitte ükski vürst, ilmestab liidu tolleaegset võimu Läänemere ääres. Hansakaupmeeste privileegid taastati 1370. aastal ning nad said täieliku vabaduse Taanis kaubelda.

Hammel-Kiesow, Rolf. Hansa. tõlk. Annesanna Liiber, Tallinn, Olion, 2008
Schildhauer, Johannes. The Hansa: History and Culture. Dorset, 1988
Kruus, Hans et al. Eesti ajalugu II. Eesti keskaeg. Tartu, 1937

Foto:http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSrpblAVyxPRGMMAH9VFvXlDLXe_LjsFZMJK1ojoKVNv6SyiZYjqtbk9bk7