Teine Viljandi piiramine

kaardile

01. august 1223

Juulis 1223 levis sakslaste sõjakutse liivlaste ja latgalite maal. Koondati suured jõud ning asuti teele sõjaretkele Sakalasse.

1.-15. augustil piirati tugeva piiramistorni ning paterellidega Viljandi linnust. Piirajatel õnnestus kahel korral linnus põlema süüdata, hoolimata eestlaste ägedast kiviheitemasinatega pommitamisest. Kaitsjate seas levisid haigused ja tekkis veepuudus, mistõttu oldi sunnitud alla andma.

 

Eestlased nõustusid uuesti ristiusku astuma ning nad jäeti selle eest ellu. Linnus ise rööviti paljaks. Halvemini läks aga venelastel, kelle sakslased teistele Eestimaal asuvatele vene garnisonidele hoiatuseks üles poosid. Viljandis toimunust kohkununa, alistusid seejärel kiiresti Leole linnusesse varjunud eestlased. Nõnda oli Sakala lõplikult ristisõdijate käes.

Sündmuste käiku ei suutnud muuta ka järjekordne novgorodlaste ja pihkvalaste suur sõjaretk. Ugalastega liitunud venelased olid parajasti teel Riia peale, kui nad kohtasid Puides saarlasi. Viimased soovitasid väel Riia asemel taanlaste vastu Tallinna alla minna. Vene vürst Jaroslav Vsevolodovitš oli saarlaste nõuga päri ning hakkaski läbi Eestimaa Tallinna poole liikuma.

Sakalas kuulis vürst aga Viljandi venelaste julmast saatusest ning valas seepeale oma viha välja kohalike üle. Edasi liikudes liitusid venelaste väega ka järvalased, varbolased ning saarlased. Üheskoos eestlastega asutigi piirama Tallinna, kuid tervelt neli nädalat kestnud piiramine ei andnud mingeid tulemusi. Venelased lahkusid, laastades enne põhjalikult Rävala maakonda.

Viljandisse asutsid sakslased aga juba 1224. aastal rajama võimast ordulinnust.

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita,2006.       

Allikas (foto): http://album.viljandi.ee/displayimage.php?album=15&pos=9

http://et.wikipedia.org/wiki/Pilt:Viljandi_castle_convent_wall.jpg    


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik
  • maja
  • toit
  • tulease