Vene aja algus Eestis

kaardile

1722

On võimalik, et Põhjasõda laastas Eestit rohkem kui mistahes muu sõda ajaloos. Elanikkonna suuruseks pärast sõjategevuse lõppu on hinnatud 120-140 000 inimest, seega vähem kui XIII sajandi algul. Sõjateegvusest tunduvalt hullemini laastas elanikkonda aga ilmselt katk.

Balti erikord. Venemaa ei saanud kindel olla vallutatud alade kestvamas püsimajäämises, sest Rootsi lüüasaamine ei olnud nii ränk ja soov siin valitseda oli endiselt ka rootslastel alles. Sellises olukorras oli Venemaa jaoks tähtis kohaliku baltisaksa aadli toetuse tagamine. Balti aadlil ja linnadel säilis Vene impeeriumi koosseisus laialdane omavalitsus. Kehtima jäid senised seadused ja maksukorraldus. Provintisde sisemine omavalitsus jäi kuni Katariina II poolt läbi viidud muudatustele pea täielikult baltisaksa aadli juhtida. Ja ka pärast ümberkorraldusi säilus enamik nende privileegidest kuni 19. sajandi teise pooleni. Lõplikult kaotati Balti erikord alles 1917. aastal.

Eesti talupojad lootsid toetust leida Venemaalt. Tegelikult kaotas talurahvas Vene võimu alla sattudes kõik senised Rootsi aja lõpul saadud kergenused ning langes õiguseta pärisorja seisundisse. Seadusliku poole pealt ei olnud neil millelegi loota eriti pärast Roseni deklaratsiooni 1739. aastal, mis kuulutas, et kõik talupojad on aadlike täievoliline omand. Siiski ei olnud talurahva elu ka täielikult sünge ja lootusetu. Endiselt säiliskõrge lugemisoskus, 1739. aastal anti välja esimene eestikeelne Piibel ja rahva seas levis vennastekoguduste (hernhuutlaste) liikumine, mis lisaks usulisele aktiivsusele ärgitas ka hariduslikku ja iseseisvat tegevust laiemalt.

1762. aasta suvel tõusis Venemaa troonile Katariina II, kelle ajal viidi nii Venemaal kui ka Balti provintsides ellu suured ümberkorraldused.

Allikas: A.Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg "Eesti ajalugu I" 1997 "Avita"


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam