Rõivad

kaardile

1078

Eesti naiseriided koosnesid hilisrauaajal linasest varrukateta särgist, mille peal kanti villast varrukateta umbkuube. Umbkuue asemel võidi seelikuna kanda ka kokkuõmblemata riidetükki. Õlgadel kanti veel villast sõba või linast palakat. Põlle kanti Saaremaal ja Põhja-Eesti rannikul. Pealisrõivana kanti villast varrukatega pikk-kuube ning talvel kasukat. Säärte ümber olid mähised ning jalas pastlad, kingad või töö ajal viisud. Peas oli naistel linik. Tehti ka villaseid nõeltehnikas kindaid ja sokke.
Mehed kandsid linast särki, mille peal oli põlvedeni ulatuv villane pikk-kuub. Jalas olid püksid, sääremähised ja nahast jalanõud. Talveriiete juurde kuulus kasukas. Meeste rõivaste juurde kuulus alati nahast vöö, mille küljes oli mitmeid metalldetaile ning sageli ka ahelikke, mille külge sai riputada väiksemaid tarbeesemeid.
Läänemeresoomlastele oli hilisrauaajal omane kaunistada rõivaid pronkstraadist keeratud spiraalidega. Eestis kaunistati niimoodi naisterõivaid — sõbasid, põllesid ning linikuid.

pildil: ehte- ja riidekinnitusnõelad koos rinnakeega Lahepera kalmest

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: http://ornament.dragon.ee/muinasesemed/nraud/pildid/727k.html


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • monument
  • nool