Ristiusu levik

kaardile

1083

Kiievi-Vene riik võttis ristiusu vastu X sajandi lõpus. Eestlaste esimesed kontaktid ristiusuga võisid toimuda üsna pea pärast seda. Samuti on võimalik, et eestlased puutusid kokku end ristida lasknud varjaagidega. Igatahes on mitmed ristiusuga seotud sõnad nii eesti kui läti keeles laenatud vanaslaavi keelest: rist, raamat, papp, pagan.
Pärast Rootsi ja Taani ristiusustamist muutusid kokkupuuted kristlusega ilmselt suuremaks. Eriti saarlased ja teised kaupmehed. Pole välistatud, et mõni neist end näiteks Ojamaal ka ristida lasi.
1164. või 1165. aastal õnnistas Taani peapiiskop munk Fulco eestlaste piiskopiks ning saatis ta Eestisse misjonile. Fulco käis küll Eestis, ent tema tööl polnud tulemust. Esimese eestlasest kristlasena mainitakse Norras Stavangeri kloostris elavat Nicolaust, kes pidi Fulcole tema järgmisel reisil appi minema.
Arheoloogilises materjalis on mitmeid viiteid ristiusu leviku võimalusele enne muistset vabadusvõitlust — laibamatuse levik, peaga lääne poole matmine, ristikujulised pronks- ja hõberipatsid, üks krutsifiks —, kuid ükski neist ei ole kindlaks tõendiks mõne eestlase ristiusku astumisest. Kombed ja esemed võisid levida ilma religioossete uskumusteta. Pealegi on ka laibamatuste juures sageli hauapanuseid ning ristiripatseid on kantud koos paganlike ripatsitega.
Tõenäoliselt oli eestlastel XIII sajandi alguseks ristiusuga juba küllalt palju kokkupuudet olnud ja võib-olla oleks eestlaste eliit kristluse mõne aja pärast ka ise üle võtnud. Muistse vabadusvõitluse ajal aga seostus ristiusk juba otseselt vallutussõjaga.

pildil: Stavangeri toomkirik Norras

 

allikas: Aivar Kriiska, Andres Tvauri. Eesti muinasaeg. Avita 2002

pildiallikas: Vikipeedia


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • monument
  • nool